Технічне конструювання швейного виробу (пряма спідниця)

Технічне конструювання швейного виробу

1. Як з картону зробити коробку?
2. Яке геометричне тіло нагадує пряма спідниця?
3. Як у кресленику спідниці конструктивно врахувати різницю між обхватом стегон та обхватом талії?
Поняття про розгортку та конструювання
Ви вже знаєте, що виготовлення швейного виробу починається зі знімання мірок. Після цього можна приступати до наступного етапу — побудови кресленика* виробу. Виникає питання: як? Адже фігура об’ємна, а кресленик виконується на площині. Одяг та його окремі деталі утворюють у готовому вигляді тримірну поверхню. Тому завдання конструювання — отримати з плаского матеріалу, наприклад тканини, оболонки об’ємних тіл, тобто побудувати розгортки деталей одягу.
Конструкція одягу — сукупність частин і деталей, виконаних з певних швейних матеріалів і з’єднаних між собою в єдине ціле, що має визначені форму, розміри, властивості.
Конструювання одягу — отримання на площині розгортки деталей одягу, який має складну об’ємно-просторову форму. При цьому об’ємно-просторова форма для конструктора найчастіше існує лише в задумі, уяві або в ескізі. Розгортка деталей одягу має бути такою, щоб у згорнутому вигляді забезпечити відповідність моделі задуму за формою та конструкцією.
Мал. 4.1. Розгортки геометричних тіл: а — розгортка куба; б — розгортка циліндра
Умовно будь-який об’ємний виріб можна перетворити на плаский у вигляді розгортки. Наприклад, коробка з-під цукерок або взуття була спочатку плоскою.
Із розгортками поверхонь ми часто маємо справу в повсякденному житті, на виробництві та в будівництві. Щоб виготовити футляр для книги, зшити чохол для валізи, покришку для волейбольного м’яча тощо, потрібно вміти будувати розгортки поверхонь призми, кулі та інших геометричних тіл.
Розгортка — розгорнута поверхня будь-якого геометричного тіла.
Для одних тіл розгортки можуть бути точними, для інших — наближеними. Точні розгортки мають усі багатогранники (призми, піраміди тощо), циліндричні й конічні поверхні (мал. 4.1).
Побудова кресленика прямої спідниці
Форму прямої спідниці можна порівняти із циліндром (мал. 4.2). Розгортка (а в даному випадку це викрійка для спідниці) буде мати прямокутну форму. Але якщо за таким креслеником виготовити спідницю, то вона не буде прилягати до фігури по лінії талії та боку, оскільки обхват по лінії талії завжди менший за обхват стегон. Для прибирання цієї різниці використовують конструктивний елемент — виточки, які будуються за певними розрахунками (мал. 4.3, с. 28). На прямій спідниці виточки роблять спереду, ззаду та збоку.
Мал. 4.2. Циліндрична форма спідниці
Мал. 4.3. Виточки на спідниці
Виточки — клиноподібні шви для надання виробу бажаної форми відповідно до фігури.
Виготовлення викрійки швейного виробу завжди починається з побудови кресленика.
Побудову кресленика можна спочатку виконати в зошиті. Для цього краще використовувати спеціальну лінійку закрійника, у якій сантиметрові поділки подані в масштабі 1 : 4, тобто зменшені в 4 рази. Лінійка має стандартні та зменшені поділки, але відкладати відрізки на кресленику слід по маленьких поділках (мал. 4.4).
Мал. 4.4. Лінійка закрійника
Крім лінійки для побудови кресленика використовують кутник, загострений простий олівець, гумку для стирання олівця та спеціальні лекала закрійника (мал. 4.5).
Мал. 4.5. Лекала закрійника
Запам’ятайте! Кресленик завжди виконується олівцем та з використанням лінійки!
Побудова кресленика швейного виробу відрізняється від побудови технічного кресленика. Для кресленика швейного виробу використовують спеціальні розрахунки за знятими мірками. Для зручності точки позначають літерами із числовими індексами. Але для побудов використовують ті самі лінії, що і в технічному кресленні (табл. 6).
Таблиця 6. Лінії кресленика та їх зображення
Назва
Зображення
Призначення і співвідношення товщин
Суцільна основна
————
Застосовується для проведення ліній видимого контуру. Товщину основної лінії приймають за одиницю й умовно позначають буквою b; b = 0,6-1,5 мм
Суцільна тонка
————
Застосовується для розмірних і виносних ліній. Товщина лінії b/3 і менше
Штрихова
— — —
Застосовується для зображення ліній невидимого контуру. Товщина штрихів від b/2 до b/3
Штрих-пунктирна
· — · — · —
Призначена для зображення осьових і центрових ліній. Товщина штрихів дорівнює b/3
Розглянемо послідовність побудови кресленика прямої спідниці. На прикладі для зручності всі розрахунки будуть зроблені за такими мірками:
• півобхват талії Ст = 34 см,
• півобхват стегон Сс = 48 см,
• довжина виробу (спідниці) Дв = 45 см,
• прибавка на вільне облягання спідниці по лінії талії Пт = 0,5 см,
• прибавка на вільне облягання по лінії стегон Пс = 1 см.
Зверніть увагу! Прибавки додають для зручності експлуатації виробу.
Під час побудови кресленика прямої спідниці будуть використовуватися літери відповідних конструктивних ліній. Лінію талії позначатиме літера Т, стегон — С, а низу — Н. Під час роботи слід використовувати правила побудови відрізків.
Якщо відрізок позначається Т1Т2, то це означає, що відрізок відкладається від точки Т1 до точки Т2. Оскільки фігура людини симетрична, а також з метою економії часу та паперу кресленик виконується на половину фігури.
Побудова кресленика прямої спідниці наведена в таблиці 7 на с.30. Роботу починають виконувати суцільною тонкою лінією.
Таблиця 7. Побудова кресленика прямої спідниці
Під час виконання побудови ви звернули увагу на те, що переднє полотнище спідниці трохи більше за заднє. Це робиться для того, щоб боковий шов не було видно спереду.
На готовому кресленику спідниці кожна лінія має свою назву (мал. 4.6). Їх слід запам’ятати і знати. Це допоможе під час розкрою.
Мал. 4.6. Лінії на кресленику

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Ларин Фонарик.: СП "Домик для помощницы" - шьём чехол на швейную м...

Побудова кресленика клинової спідниці